05.09.2019 | Polska szkoła na Litwie

Polska szkoła na Litwie - opowiemy o sukcesach i problemach, z jakimi rozpoczynają nowy rok szkolny polskie placówki Wilna i Wileńszczyzny. Przedstawimy także nową wiceminister oświaty, nauki i sportu Litwy Jolantę Urbanowicz.

Polecamy Zobacz wszystkie
03:39

XIII Zlot Muzykantów Wileńszczyzny

W parku pałacu w Jaszunach odbył się XIII Zlot Muzykantów Wileńszczyzny. Licznie przybyli goście tradycyjnie byli witani przy bramie do parku przez muzykantów z akordeonem, saksofonem, skrzypcami i bębenkami. Na scenie wystąpiły trzy pokolenia muzykantów weselnych z Wileńszczyzny, m.in. zespoły „Wesołe Wilno”, „Stare-Jare”, Sigmutė Live Band, Ilja Vatkin z grupą „Kupe”, „Fajerlach” i inni. Gościem specjalnym był białoruski zespół „Kontrabanda”.

00:00

30. rocznica Szlaku Bałtyckiego

23 sierpnia 1989, w 50. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, w nadbałtyckich republikach ZSRR odbył się masowy protest przeciwko zawartym postanowieniom. Mieszkańcy utworzyli, liczący około 650 km, łańcuch żywych rąk, który tworzyło blisko 2 mln ludzi. Wśród protestujących byli też Polacy. W 30. rocznicę Szlaku Bałtyckiego ponad 10 tys. osób splotło ponownie dłonie. Wśród trójkolorowych litewskich flag powiewały polskie, biało-czerwone flagi.

reklama