Wilnoteka - 09.01.2019
wideo Zobacz wszystkie
15:15

Wilnoteka - 14.08.2019

W dzisiejszej Wilnotece - ułańskie lato! W przeddzień święta Wojska Polskiego opowiemy o pierwszym od 80 lat pikniku ułańskim w Nowej Wilejce, a także o obozie, zorganizowanym dla polskiej młodzieży przez rekonstruktorów z Klubu "Garnizon Nowa Wilejka". Przypomnimy o sukcesie polskiej Akcji Wyborczej, która po raz pierwszy w historii wprowadzi do rządu Litwy aż dwóch ministrów. Zapowiemy też II Światowy Zjazd Wilniuków - powrót wspaniałej idei, na który przyszło czekać aż 10 lat!

15:42

Wilnoteka - 07.08.2019

W tym wydaniu m.in. opowiemy o "świeżoupieczonych" bakałarzach i magistrach Wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku, a potem - ruszymy na wakacje! Nad morze, aż na kurlandzkie wybrzeże, gdzie także mieszkają Polacy, a kiedyś była to bardzo znacząca społeczność. Opowiada o niej nowa książka i wystawa "Polacy w Lipawie" - jej prezentacja była okazją do przypomnienia pięknych kart polsko-litewsko-łotewskiej historii. Jeżeli ktoś woli jezioro od morza - zapraszamy na XIX już Zlot Rodzinny Akcji Wyborczej i Związku Polaków na Litwie - mile widziany jest tu każdy chętny wypocząć w gronie Rodaków!

15:39

Wilnoteka - 31.07.2019

W programie relacja z powrotu na Wileńszczyznę unikalnego rajdu lotniczego Warszawa-Tokio-Warszawa na legendarnym "Antku", czyli dwupłacie AN-2! Pilotem i współorganizatorem tej wyprawy śladem lotu Bolesława Orlińskiego był Tadeusz Sołowiej, znany pasjonat lotnictwa z podwileńskich Rudziszek. W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypomnimy też obchody tejże rocznicy Powstania Wileńskiego, które nie ograniczyły się do oficjalnych uroczystości - jak co roku w Krawczunach oddano hołd bohaterom ostatniej bitwy o Wilno Wileńskiej AK, własny pomysł na uczczenie Operacji "Ostra Brama" miała też Wileńska Młodzież Patriotyczna.

15:25

Wilnoteka - 19.06.2019

W tym wydaniu programu zaprosimy do Kalwarii Wileńskiej, która właśnie uczciła jubileusz 350-lecia! Przypomnimy niezwykłą historię i tragedię tego miejsca, po którym nawet śladu miało nie pozostać. A jednak odrodziło się, w dużym stopniu dzięki wileńskim Polakom, którzy zachowali wielowiekową tradycję, ukształtowaną pod wpływem Kalwarii Zebrzydowskiej! Trochę skromniejsze urodziny, bo zaledwie 30-lecie uczcił ostatnio także zespół tańca ludowego "Zgoda" - jeden z najbardziej oryginalnych polskich zespołów na Wileńszczyźnie, który nie ogranicza się wyłącznie do polskiego folkloru i tańców narodowych...

15:49

Wilnoteka - 05.06.2019

W tym wydaniu programu zajrzymy do polskich szkół na Wileńszczyźnie, gdzie właśnie trwają matury. Od lat wiele emocji budzą zwłaszcza egzaminy z języka polskiego i litewskiego. Przypomnimy też inne bolączki polskiego szkolnictwa na Litwie i razem z delegacją polskiego Sejmu otworzymy nowe Centrum Języka i Kultury Polskiej przy Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Na zakończenie wpadniemy jeszcze do Solecznik na festiwal kultury polskiej "Pieśń znad Solczy".

14:52

Wilnoteka - 29.05.2019

W programie relacja z podwójnych wyborów na Litwie. Gdy cała Europa wybierała europarlament, mieszkańcy Litwy wybrali także nowego prezydenta. Czy Gitanas Nauseda będzie bardziej otwarty na Polskę i sprawy Polaków na Litwie? Mieszkańcy Wileńszczyzny mają też powody do radości: nadal będą mieli swego przedstawiciela w Brukseli - mandat europosła utrzymał lider polskiej partii Waldemar Tomaszewski, po raz kolejny pokonując 5-procentowy próg wyborczy. W przeddzień Dnia Dziecka powiemy także o najbardziej rozśpiewanym polskim konkursie na Litwie: Festiwal Piosenki Polskiej Dzieci i Młodzieży od lat przyciąga młode talenty z polskich szkół, a jedna z laureatek tego konkursu reprezentowała nawet Litwę na Eurowizji!

reklama