Wilnoteka - 23.05.2018
wideo Zobacz wszystkie
15:49

Wilnoteka - 05.06.2019

W tym wydaniu programu zajrzymy do polskich szkół na Wileńszczyźnie, gdzie właśnie trwają matury. Od lat wiele emocji budzą zwłaszcza egzaminy z języka polskiego i litewskiego. Przypomnimy też inne bolączki polskiego szkolnictwa na Litwie i razem z delegacją polskiego Sejmu otworzymy nowe Centrum Języka i Kultury Polskiej przy Akademii Edukacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Na zakończenie wpadniemy jeszcze do Solecznik na festiwal kultury polskiej "Pieśń znad Solczy".

14:52

Wilnoteka - 29.05.2019

W programie relacja z podwójnych wyborów na Litwie. Gdy cała Europa wybierała europarlament, mieszkańcy Litwy wybrali także nowego prezydenta. Czy Gitanas Nauseda będzie bardziej otwarty na Polskę i sprawy Polaków na Litwie? Mieszkańcy Wileńszczyzny mają też powody do radości: nadal będą mieli swego przedstawiciela w Brukseli - mandat europosła utrzymał lider polskiej partii Waldemar Tomaszewski, po raz kolejny pokonując 5-procentowy próg wyborczy. W przeddzień Dnia Dziecka powiemy także o najbardziej rozśpiewanym polskim konkursie na Litwie: Festiwal Piosenki Polskiej Dzieci i Młodzieży od lat przyciąga młode talenty z polskich szkół, a jedna z laureatek tego konkursu reprezentowała nawet Litwę na Eurowizji!

15:45

Wilnoteka - 03.04.2019

W tym wydaniu programu zabierzemy widzów do Kowna, gdzie przybyło polskich akcentów, a także przypomnimy, dlaczego polskie Poselstwo w przedwojennej stolicy Litwy działało zaledwie półtora roku. Opowiemy też o interdyscyplinarnej konferencji, jaką w Wilnie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej i zaprosimy na przedpremierowy pokaz filmu "Miłość i Miłosierdzie" właśnie w Mieście Miłosierdzia, skąd kult i wizerunek Jezusa Miłosiernego powędrował w świat.

reklama