Wilnoteka - 21.03.2018

W programie kontynuujemy relacje z ocieplania polsko-litewskich stosunków: tym razem Wilno odwiedził marszałek #Senatu RP Stanisław Karczewski! W bogatym programie jego wizyty nie zabrakło zarówno spotkań z litewskimi politykami, jak i z rodakami na Wileńszczyźnie - obejrzał on premierę sztuki o Marszałku Piłsudskim w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie oraz gratulował laureatom ogólnolitewskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

wideo Zobacz wszystkie
14:51

Wilnoteka -14.03.2018

W tym wydaniu relacja z wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Wilnie, gdzie nie tylko spotkał się on ze swym litewskim kolegą, ale też uczestniczył w spotkaniu premierów Litwy, Łotwy i Estonii. Opowiemy o tym, co łączy premiera Polski z dawnym województwem wileńskim, jak też o polsko-litewskim ociepleniu: dwa dni po wizycie Morawieckiego do Wilna przybył marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, by razem z Litwinami uczcić 28. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości.

15:43

Wilnoteka - 21.02.2018

W tym wydaniu programu pierwsza część relacji z wielkich uroczystości Stulecia Niepodległości Litwy, w których uczestniczył także Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką. Przypomnimy wspaniały polonez na sto par w samym sercu Wilna, przygotowany przez polskie zespoły z Wileńszczyzny oraz spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej z rodakami w Domu Kultury Polskiej, od którego rozpoczął on swoją pierwszą wizytę na Litwie. Wizytę, która była pięknym gestem także wobec Polaków na Litwie i z którą wiążą oni duże nadzieje.

15:40

Wilnoteka - 14.02.2018

W programie przypomnimy o zbliżającym się jubileuszu 100-lecia Niepodległości Litwy i zaprosimy widzów na Żmudź, w rodzinne strony Gabriela oraz Stanisława Narutowiczów - pierwszego Prezydenta Polski i jednego z sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy. W każdym kraju pamięta się tylko o jednym z braci, a ich gniazdo rodowe popada w ruinę... Opowiemy także o upamiętnieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Rada Wilna podjęła decyzję, że jedna z ulic w centrum stolicy będzie odtąd nosiła jego imię!

14:52

Wilnoteka - 07.02.2018

W tym wydaniu: Polacy na Litwie przygotowują się do obchodów stulecia Niepodległości - swoje plany na rok jubileuszowy zaprezentowało Polskie Studio Teatralne w Wilnie. Pierwsza premiera sztuki o Marszałku Piłsudskim - już w marcu. Opowiemy także o pierwszych na Wileńszczyźnie upamiętnieniach Stanisława i Józefa Mackiewiczów - przybyli do Wilna 110 lat temu i każdy po swojemu zapisał się zarówno w dziejach Wileńszczyzny, jak i kultury polskiej XX wieku. Od niedawna odkrywają ich także Litwini...

15:27

Wilnoteka - 31.01.2018

Wydanie "urodzinowe": Wilno po raz pierwszy uczciło swoje urodziny, akurat 695-te! Był urodzinowy tort (upieczony przez wileńską Polkę!), było czytanie listów księcia Gedymina, w których po raz pierwszy pojawia się wzmianka o Wilnie, no i uroczyste wręczenie statuetek św. Krzysztofa - nagrody za zasługi dla Wilna. Wśród laureatów - polski zespół "Wilia", który stał się dopiero czwartym "polskim" laureatem w kilkunastoletnich dziejach tej nagrody. Pierwsze oficjalnie obchodzone "urodziny Wilna" symbolicznie zainaugurowały przygotowania do planowanych za 5 lat hucznych obchodów 700-lecia grodu nad Wilią.

reklama