Wilnoteka - zapowiedź programu

Zapraszamy na cotygodniową dawkę informacji z Wileńszczyzny przygotowaną przez autorów programu Wilnoteka: W dzisiejszym wydaniu relacja z: otwarcia wystawy „Chrzest Litwy Wojciecha Gersona“ w 630. rocznicę Chrztu Litwy | 300-lecia koronacji Matki Boskiej Trockiej | XII Katolickich Dni Młodzieży w Szumsku | 17. Festiwalu Filmu Polskiego na Litwie.

zapowiedzi Zobacz wszystkie
00:00

Wilnoteka - zapowiedź /02.08.2017/

W najbliższej Wilnotece: litewscy naukowcy odkryli szczątki przywódców Powstania Styczniowego, chowanych za cara po kryjomu na Górze Zamkowej - dokładne miejsce ich pochówku odkryto przy okazji prac nad... osuwającą się górą Gedymina. Na razie udało się zidentyfikować wyłącznie Zygmunta Sierakowskiego - na podstawie obrączki ślubnej, którą założył rok przed wybuchem powstania - ale naukowcy nie wątpią, że wśród odnalezionych są także szczątki Konstantego Kalinowskiego i innych bohaterów. Specjaliści IPN-u poszukiwali natomiast polskich partyzantów, spoczywających w zapomnianych mogiłach w rejonie solecznickim. Dokonano dwu ekshumacji, jednak największą zagadką pozostają losy pośmiertne porucznika "Krysi" - Jana Borysewicza. "Wilnoteka" od wielu lat apelowała o zbadanie jednej z wersji, gdzie mógł być ukryty, no i wreszcie ruszyły prace...

00:45

Wilnoteka - zapowiedź /26.07.2017/

W najbliższej Wilnotece: Pożegnanie ze szkołą – jak w tym roku wypadły matury w polskich szkołach na Litwie? Niektóre wyniki okazały się zaskoczeniem nie tylko dla uczni, ale i nauczycieli. Od kilku lat na zakończenie "szkolnej przygody" abiturienci polskich szkół wychodzą na wileńskie place - wychodzą nie byle jak, tylko uroczystym, polonezem, inaugurującym Bal Maturalny w samym sercu Wilna! Na tym tle gromem z jasnego nieba okazała się wieść o zamknięciu polonistyki na wileńskim Uniwersytecie Edukologicznym – czy uda się zachować historyczne studia? Opowiemy także o ćwierćwieczu polskiego Radia "Znad Wilii" - już w najbliższej Wilnotece, jak zwykle - środa, 19.25!

reklama