Wilnoteka - zapowiedź /23.08.2017/

Wakacyjnym tropem zapraszamy widzów na pruską Litwę, czyli bliżej Bałtyku, gdzie nigdy nie było licznej, autochtonicznej społeczności polskiej, ale od kilku lat działa prężny oddział Związku Polaków. Jakie losy rzuciły Polaków do niewielkiej Szyłokarczmy? Właśnie o tych „polskich drogach” opowiemy przy okazji naszych letnich wędrówek po Litwie.

Emisja: 23.08. środa o godz. 19:25 i 5:10 oraz 24.08. czwartek o godz. 15:40

zapowiedzi Zobacz wszystkie
00:00

Wilnoteka - zapowiedź /02.08.2017/

W najbliższej Wilnotece: litewscy naukowcy odkryli szczątki przywódców Powstania Styczniowego, chowanych za cara po kryjomu na Górze Zamkowej - dokładne miejsce ich pochówku odkryto przy okazji prac nad... osuwającą się górą Gedymina. Na razie udało się zidentyfikować wyłącznie Zygmunta Sierakowskiego - na podstawie obrączki ślubnej, którą założył rok przed wybuchem powstania - ale naukowcy nie wątpią, że wśród odnalezionych są także szczątki Konstantego Kalinowskiego i innych bohaterów. Specjaliści IPN-u poszukiwali natomiast polskich partyzantów, spoczywających w zapomnianych mogiłach w rejonie solecznickim. Dokonano dwu ekshumacji, jednak największą zagadką pozostają losy pośmiertne porucznika "Krysi" - Jana Borysewicza. "Wilnoteka" od wielu lat apelowała o zbadanie jednej z wersji, gdzie mógł być ukryty, no i wreszcie ruszyły prace...

00:45

Wilnoteka - zapowiedź /26.07.2017/

W najbliższej Wilnotece: Pożegnanie ze szkołą – jak w tym roku wypadły matury w polskich szkołach na Litwie? Niektóre wyniki okazały się zaskoczeniem nie tylko dla uczni, ale i nauczycieli. Od kilku lat na zakończenie "szkolnej przygody" abiturienci polskich szkół wychodzą na wileńskie place - wychodzą nie byle jak, tylko uroczystym, polonezem, inaugurującym Bal Maturalny w samym sercu Wilna! Na tym tle gromem z jasnego nieba okazała się wieść o zamknięciu polonistyki na wileńskim Uniwersytecie Edukologicznym – czy uda się zachować historyczne studia? Opowiemy także o ćwierćwieczu polskiego Radia "Znad Wilii" - już w najbliższej Wilnotece, jak zwykle - środa, 19.25!

reklama